Opis

Gran Paradiso to malowniczo położony w Alpach Włoskich niski czterotysięcznik. Posiada cztery wierzchołki. Najwyższy z nich liczy 4061m, natomiast my będziemy zdobywać pobliski wierzchołek zwany Madonna (4052m), na który wiedzie trasa turystyczna. Trasa na Gran Paradiso jest relatywnie nietrudna oraz niezbyt forsowna. Nie jest jednak nudna: częściowo prowadzi lodowcem, a w górnych partiach skalną granią wymagającą asekuracji .

Gran Paradiso to idealny cel dla osób, chcących po raz pierwszy zmierzyć się górą o charakterze lodowcowym: poćwiczyć poruszanie się w rakach, z czekanem, w zespole linowym. Krótka i niezbyt daleka, a jednak ambitna wyprawa na Gran Paradiso może być też kuszącą propozycją dla tych, którzy chcą zdobyć swój pierwszy czterotysięcznik oraz sprawdzić reakcje swojego organizmu na wysokość.

Grupa

4-12 osób

Czas

7 dni

Góry

Alpy Graickie

Aktywność

alpinizm

Zespoły

3-4 osoby

Cena

1000 PLN + 500EUR

Kraj

Włochy

Poziom

podstawowy

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – Spotkanie w godzinach wieczornych lub nocnych na campingu Valsavarenche u podnóża Gran Paradiso (ewentualnie dla chętnych możliwość dojazdu samochodem z Polski z prowadzącymi wyprawę). Nocleg na campingu.
 2. Dzień 2 – odpoczynek po podróży; podejście do schroniska Vittorio Emanuelle II (2700 m n.p.m.) na zboczach Gran Paradiso. Czas przejścia: ok. 4-5h. Nocleg w schronisku.
 3. Dzień 3 – w przypadku dobrej formy oraz prognoz pogody atak szczytowy (start ok. 3:30-4:00) na szczyt Gran Paradiso (4061m n.p.m.). Podejście ok. 6-7h. Zejście do schroniska. Lub: dzień poświęcony na odpoczynek, aklimatyzację, szkolenie z technik poruszania się po lodowcu. Nocleg w schronisku.
 4. Dzień 4 – w przypadku udanego ataku szczytowego dzień wcześniej zejście do Valsavarenche, nocleg na campingu. Lub: atak szczytowy, zejście do schroniska, nocleg w schronisku.
 5. Dzień 5 – w przypadku zejścia dzień wcześniej do Valsavarenche dzień wolny na odpoczynek i świętowanie. Lub: zejście do Valsavarenche. Ewentualnie ostatnia szansa na atak szczytowy. Nocleg na campingu ew. w schronisku.
 6. Dzień 6 – w przypadku ataku szczytowego dzień wcześniej zejście do Valsavarenche. Nocleg w namiotach na campingu lub w przypadku wcześniejszego zakończenia akcji górskiej możliwość zakończenia wyprawy i rozpoczęcia powrotów do domów. Ewentualnie dla chętnych możliwość powrotu samochodem do Polski z prowadzącymi wyprawę.
 7. Dzień 7 – dzień rezerwowy; w przypadku zakończenia akcji górskiej dnia poprzedniego – nad ranem pożegnanie i rozpoczęcie powrotów do domów (ewentualnie dla chętnych możliwość powrotu samochodem do Polski z prowadzącymi wyprawę).

Cena wyjazdu zawiera

 •  opiekę jednego prowadzącego na 3-4 osoby;
 • wymienione w programie noclegi w schronisku w sali wieloosobowej oraz na campingu w namiotach zapewnionych przez organizatora;
 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje w warunkach turystycznych podczas przebywania w górach (w tym także koszt gazu). Wyżywienie przygotowywane jest wspólnie z prowadzącym wyprawę; dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą;
 • śniadania w standardzie turystycznym na campingu, przygotowywane wspólnie z prowadzącym wyprawę;
 • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu (w dni akcji górskiej obejmujące sporty wysokiego ryzyka);
 • pamiątkową koszulkę oraz buff
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

 • kosztów dojazdu samochodem Valsavarenche (na camping a następnie na parking u wylotu szlaku) i z powrotem;
 • ew. dodatkowych atrakcji i udogodnień, np. noclegów w domkach campingowych czy pensjonatach (na życzenie uczestników), innych wydatków osobistych.

Sprzęt