Opis

Czy Afganistan musi się kojarzyć wyłącznie z miejscem skrajnie niebezpiecznym? Czy słysząc, że wybieramy się do Afganistanu, rodzina powinna wpaść w panikę a znajomi popukać się w czoło? Wcale niekoniecznie tak być musi. Wprost przeciwnie, możemy w Afganistanie doświadczyć wielu pozytywnych doznań, czy to wędrując przez pozbawione tłumów turystów góry i zachwycając się dziką przyrodą, czy też poznając gościnną ludność i jej fascynującą kulturę.

Wiele rejonów kraju owszem jest niebezpiecznych. I te będziemy omijać. Dostaniemy się do Afganistanu lądem od strony Tadżykistanu i udamy prosto do odciętej od reszty świata krainy, jakby żywcem przeniesionej do współczesności z bardzo odległych czasów: do Korytarza Wachańskiego.

Podczas trekkingu w górach afgańskiego Hindukuszu odwiedzimy miejsca, o których każdy zainteresowany historią polskiego alpinizmu z pewnością czytał w książkach. Tu bowiem w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych wykuwało swą moc nasze najlepsze pokolenie himalaistów. Dotrzemy m.in. do bazy pod Noszakiem oraz pod Kohe Mandaras.

Jadąc do Wachanu nie sposób ograniczyć się tylko do gór. Zapuszczając się w głąb Korytarza poznamy jego niesamowicie gościnną, serdeczną i pracowitą ludność, która dzięki swej odrębności etnicznej, kulturowej i religijnej od reszty Afganistanu, a także izolacji przez teren górski, zawdzięcza zachowanie swojego unikalnego tradycyjnego stylu życia, budownictwa, strojów czy rzemiosła.

Grupa

4-12 osób

Czas

16 dni

Góry

Hindukusz

Aktywność

trekking

Zespoły

4-12 osób

Cena

6900 PLN + 885 EUR

Kraj

Afganistan

Poziom

podstawowy

Program wyjazdu

  1. Dzień 1 – przylot z wybranych lotnisk do Duszanbe (przylot w nocy – nad ranem drugiego dnia). Nocleg w hotelu lub apartamencie.
  2. Dzień 2 – rano czas na odespanie podróży, zakupy. Wczesnym popołudniem wyruszenie w drogę samochodem do Chorogu. Ok. 12-15-godzinny przejazd fragmentem legendarnej trasy Pamir Highway (M41) przez tadżycki Pamir i wzdłuż granicznej rzeki Piandż. Przyjazd do miasta nad ranem. Nocleg w hostelu. W razie trudnych warunków, uniemożliwiających bezpieczny przejazd całej trasy nocą, możliwy nocleg po drodze i dojechanie do Chorogu rano.
  3. Dzień 3 – załatwienie formalności, ostatnie zakupy. Następnie ok. 4-godzinny przejazd na przejście graniczne w Iszkaszim. Przekroczenie granicy tadżycko – afgańskiej. Przejazd do afgańskiego Iszkaszim. Czas na odpoczynek po podróży. Nocleg w hoteliku.
  4. Dzień 4 – zwiedzanie bazaru w Iszkaszim, załatwienie formalności związanych z wjazdem do Korytarza Wachańskiego. Przejazd do Kazi Deh u stóp Hindukuszu. Wycieczka po okolicy, organizacja karawany. Nocleg w hoteliku.
  5. Dni 5-7 – trekking wzdłuż doliny Kazi Deh w kierunku najwyższego szczytu Afganistanu – Noszaka (7492 m). Dojście do bazy, z której roztacza się widok na szczyt. Noclegi w namiotach.
  6. Dni 8-10 – trekking po Dolinie Mandaras z widokami na Kohe Keshni Khan (6743m n.p.m.) oraz Kohe Mandaras (6631m n.p.m.). Noclegi w namiotach.
  7. Dzień 11 – zejście do Kazi Deh. Nocleg w hoteliku.
  8. Dni 12 – 13 – wycieczka samochodowo – piesza w głąb Korytarza Wachańskiego. Pierwszego dnia przejazd do Qala-e-Panja, malowniczej miejscowości leżącej u styku Hindukuszu i Pamiru. Dla tych, którzy będą jeszcze mieli siły i ochotę, możliwość krótkiego trekkingu w dzikie i ciekawe przyrodniczo (szansa spotkania śnieżnej pantery) rejony. Nocleg w hostelu. Drugiego dnia przejazd bezpośrednio na przejście graniczne tak, aby po południu przekroczyć granicę tadżycką. Wieczorny przejazd do Chorogu. Nocleg w hoteliku w mieście, ew. w razie utrudnień na drodze w przydrożnej gospodzie.
  9. Dzień 14 – wyruszenie w drogę już nad ranem; przejazd Pamir Highway do Duszanbe. Po drodze, jeśli czas pozwoli, możliwość skorzystania z gorących źródeł po drodze lub wycieczki fakultatywnej do kurortu Garm Czaszma – znanym centrum wodolecznictwa. Po przyjeździe do Duszanbe czas wolny w mieście. Nocleg w hotelu lub apartamencie.
  10. Dzień 15 – dzień w Duszanbe. Wspólny spacer po reprezentacyjnym centrum miasta. Wizyta w nowym kompleksie handlowym Mehrgon, stanowiącym niezwykłe połączenie tradycyjnego bazaru i eleganckiej galerii handlowej. Możliwość zwiedzenia wybranego muzeum w zależności od zainteresowań grupy. Nocleg na kwaterze prywatnej. W nocy przejazd na lotnisko. Lub: dzień rezerwowy na wypadek opóźnienia programu z przyczyn niezależnych od organizatora;
  11. Dzień 16 – przejazd na lotnisko, wylot do domów.

Cena wyjazdu zawiera

  • opiekę lidera BluEmu, a w górach także lokalnego personelu;
  • wszystkie wymienione w programie przejazdy wynajętym transportem samochodowym;
  • wszystkie wymienione w programie noclegi w hotelach, apartamentach w Tadżykistanie, a także w hotelikach o podstawowym standardzie w Afganistanie, ew. w razie utrudnień na drogach lub innych nieprzewidzianych sytuacji w przydrożnych gospodach,
  • noclegi w namiotach zapewnionych przez BluEmu podczas trekkingu w górach;
  • wyżywienie (śniadanie, obiadokolacja) podczas trekkingu (w tym sprzęt do gotowania oraz gaz). Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą;
  • wyżywienie (śniadanie i obiadokolacja) w skromnym afgańskim standardzie w hostelach w Afganistanie
  • śniadania podczas pobytu w Tadżykistanie;
  • transport podczas wszystkich dni trekkingu 10 kg bagażu na osobę przez zwierzęta juczne lub tragarzy;
  • ubezpieczenie KL i NNW na cały czas trwania wyjazdu (podczas przebywania w górach polisa obejmuje sporty wysokiego ryzyka
  • niezbędne pozwolenia w Afganistanie;
  • wsparcie w uzyskaniu wiz tadżyckiej i afgańskiej (BluEmu nie gwarantuje otrzymania wiz);
  • pamiątkową koszulkę oraz buff
  • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

  • przelotu do Duszanbe i z powrotem;
  • kosztu wizy tadżyckiej i afgańskiej oraz formalności koniecznych do ich uzyskania (BluEmu nie gwarantuje przyznania wizy);
  • kosztów ew. wycieczek fakultatywnych oraz;
  • wstępu do obiektów (np. gorące źródła, muzea);
  • kosztów ew. transportu dodatkowych kilogramów (ponad limit 10 kg/os) przez zwierzęta lub tragarzy podczas trekkingu;
  • obiadów i kolacji podczas pobytu w Tadżykistanie, posiłków w przydrożnych barach podczas podróży, wszelkich dodatkowych posiłków czy napojów;
  • kosztów indywidualnych transferów z lub na lotnisko w przypadku przylotu lub wylotu o innej porze niż większość grupy.

Sprzęt