Opis

Wyjazd na Triglav to świetna propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć górską przygodę, ale nie mają czasu na długą wyprawę. Wspinaczka na Triglav to także możliwość zdobycia jednego z najbardziej znanych szczytów Europy.
Brak potrzeby korzystania z raków i czekanów oraz zaawansowanego sprzętu alpinistycznego sprawia, że Triglav jest wspaniałym celem dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z górami wyższymi niż Polskie Tatry. Wyprawa na Triglav stanowi także fantastyczne przygotowanie przed sezonem wyprawowym na czterotysięczniki Alpejskie lub pięciotysięczniki Kaukazu.
Możliwość rozszerzenia wyjazdu o Via Ferraty Alp Julijskich

Triglav to najwyższy szczyt Alp Julijskich, a zarazem najwyższy szczyt Słowenii. Nie bez powodu Triglav znajduje się w herbie i na fladze tego kraju. Wznosi się pomiędzy doliną Vrata na północy a kotliną Velo Polje na południu. Od północnej strony opada ponad 1000-metrową ścianą, której eksploracja odegrała istotną rolę w rozwoju słoweńskiego alpinizmu. W pobliżu kopuły znajdują się resztki lodowca. Nazwa Triglav wiąże się ze średniowiecznymi słowiańskimi wierzeniami, które na wierzchołku góry umiejscawiały siedzibę potężnego Trojana – pogańskiego bóstwa wody, ziemi i podziemi. Triglav został uznany za symbol słowiańskości, dlatego też w 1889 roku ksiądz z pobliskiej wsi, Jakob Aljaž odkupił szczyt góry, by był on w słoweńskich rękach. Niedługo potem postawił tam cylindryczną wieżę z blachy służącą za schronienie przed burzą, tzw. Aljažev stołp, stojący do dzisiaj. Z inicjatywy księdza Aljaža powstało też schronisko pod szczytem Triglava – Triglavski Dom, w którym będziemy nocować podczas wyjazdu.

Grupa

4-12 osób

Czas

4 dni

Góry

Alpy Julijskie

Aktywność

via ferrata/trekking

Zespoły

4 osoby

Cena

950PLN + 100EUR

Kraj

Słowenia

Poziom

podstawowy

Program wyjazdu

 1. Dzień 1 – dojazd własny do miejscowości Trenta w Słowenii. Ewentualnie dla chętnych możliwy wspólny dojazd z prowadzącym wyprawę (wyjazd wieczorem z Krakowa). Spotkanie na parkingu u podnóża Triglava od strony Trenta w nocy z 1 na 2 dzień.
 2. Dzień 2 –aklimatyzacja – podejście do schroniska Triglavski Dom. Nocleg w schronisku.
 3. Dzień 3 – wejście na Triglav oraz Mały Triglav i zejście do schroniska. Nocleg w schronisku.
 4. Dzień 4 – zejście z gór i powrót do domów.

Możliwość rozszerzenia wyjazdu o dodatkowe 2-3 dni i przejście w tym czasie najbardziej interesujących Via Ferrat w okolicy (oczywiście w celu prowadzenia z nich obserwacji pogody ;)).

Cena wyjazdu zawiera

 • opiekę 1 lidera BluEmu na maksymalnie 5 uczestników
 • 2 noclegi w schronisku Triglavski Dom
 • wyżywienie podczas trwania wyjazdu: śniadania i obiadokolacje przygotowywane wspólnie z prowadzącym wyprawę (w tym sprzęt do gotowania oraz gaz). Wyżywienie dostępne jest w wersji mięsnej oraz jarskiej (zawiera rybę). Inne wersje (np. wegańska, bezglutenowa) są dostępne po odpowiednio wczesnym poinformowaniu i za dopłatą
 • ubezpieczenie KL i NNW (na czas działalności górskiej obejmuje ono sporty wysokiego ryzyka)
 • składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena wyjazdu nie zawiera

 • dojazdu do Trenta i z powrotem (istnieje możliwość zabrania się z prowadzącym wyjazd)
 • dodatkowych nie ujętych w programie posiłków, napojów, atrakcji i wycieczek fakultatywnych

 

Sprzęt